DEVIZÁSOKNAK
-A feltöltés folyamatban-
Tudjon meg többet:
SM és társai kontra mBank S.A.
A Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie (Lengyelország) által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem.
Előzetes döntéshozatal – Fogyasztóvédelem – 93/13/EGK irányelv – A fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételek – A 6. cikk (1) bekezdése és a 7. cikk (1) bekezdése – Valamely kikötés tisztességtelen jellege megállapításának hatásai – Devizaalapú jelzáloghitel‑szerződés, amely az átváltási árfolyamra vonatkozó tisztességtelen feltételeket tartalmaz – E szerződés semmissége – Visszatérítés iránti igények – Törvényes kamatok – Elévülési idő.
C-139/22. sz. ügy
A Bíróság ítélete (kilencedik tanács), 2023. szeptember 21.
AM és PM kontra mBank S.A.
Sąd Rejonowy dla Warszawy - A Śródmieścia w Warszawie (Lengyelország) által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem.
Előzetes döntéshozatal – 93/13/EGK irányelv – A fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételek – Devizaalapú jelzáloghitel – Az átváltási feltétel tisztességtelen jellege értékelésének szempontjai – A jogellenesnek ítélt általános szerződési feltételek nemzeti nyilvántartása – Tájékoztatási kötelezettség.
Tudjon meg többet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A62022CJ0139&qid=1704795972786
C-520/21. számú ügy – a fogyasztói jelzáloghitel-szerződés általános szerződési feltétel(ek) tisztességtelenségéből eredő érvénytelenségének jogkövetkezményei (2023. június 15.)
Tudjon meg többet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A62021CJ0520&qid=1704793714129
A Bíróság ítélete (kilencedik tanács), 2022. szeptember 8.
E.K. és társai kontra D.B.P. és M.
A Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie (Lengyelország) által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelmek.
Előzetes döntéshozatal – 93/13/EGK irányelv – A fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételek – A 6. cikk (1) bekezdése és a 7. cikk (1) bekezdése – Jelzáloghitel‑szerződések – Szerződési feltétel tisztességtelen jellegének megállapításából eredő joghatások – Elévülés – A tényleges érvényesülés elve.
C-80/21 és C-81/21. sz. egyesített ügyek.
Ha a fogyasztói szerződés valamely tisztességtelen kikötésének érvénytelensége a szerződés egészének semmisségét eredményezi és a fogyasztó, miután tájékoztatták a szerződés semmisségének következményeiről, e következményeket elfogadta, a nemzeti bíróság nem jogosult a tisztességtelen kikötést a nemzeti jog diszpozitív rendelkezésével helyettesíteni.
Tudjon meg többet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A62021CJ0080&qid=1704793934052
C-472/20. sz. ügy. A Bíróság ítélete (hatodik tanács), 2022. március 31.
Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt. kontra PN.
A Fővárosi Törvényszék (Magyarország) által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem.
Előzetes döntéshozatal – Fogyasztóvédelem – 93/13/EGK irányelv – Tisztességtelen feltételek – Kölcsönszerződések – Devizában nyilvántartott, nemzeti pénznemben visszafizetendő kölcsön – Az árfolyamkockázatot a fogyasztóra telepítő szerződési feltétel – A szerződés elsődleges tárgyára vonatkozó feltétel tisztességtelen jellege – Joghatások – A szerződés semmissége – A fogyasztót érő súlyos sérelem – A 93/13 irányelv hatékony érvényesülése – A legfelsőbb szintű bíróság nem kötelező erejű állásfoglalása – Annak lehetősége, hogy a felek számára visszaállítsák azt a helyzetet, amelyben akkor lettek volna, ha e szerződést nem kötötték volna meg.
Tudjon meg többet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A62020CJ0472&qid=1704794044138
C-776/19–C-782/19. sz. egyesített ügyek.
VB és társai kontra BNP Paribas Personal Finance SA és Procureur de la République.
A tribunal de grande instance de Paris (Franciaország) által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelmek.
Előzetes döntéshozatal – Fogyasztóvédelem – 93/13/EGK irányelv – A fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételek – Devizában (svájci frank) nyilvántartott jelzálogkölcsön‑szerződések – Elévülés – A 4. cikk (2) bekezdése – A szerződés elsődleges tárgya – A kölcsönfelvevőt árfolyamkockázatnak kitevő szerződési feltételek – Az érthetőség és az átláthatóság követelménye – Bizonyítási teher – A 3. cikk (1) bekezdése – Jelentős egyenlőtlenség – 5. cikk – A szerződési feltétel világos és érthető megfogalmazása – A tényleges érvényesülés elve.
Tudjon meg többet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A62019CJ0776&qid=1704796187376
C-670/20. számú ügy – a devizában nyilvántartott kölcsönszerződésbe foglalt, a kölcsönfelvevőt árfolyamkockázatnak kitevő kikötések átláthatóságára vonatkozó követelmény terjedelme (2021. december 6.)
Egy devizában nyilvántartott kölcsönszerződés keretében, amely a fogyasztót árfolyamkockázatnak teszi ki, nem felel meg az átláthatóság követelményének az, ha az e fogyasztóval közölt információk azon a feltételezésen alapulnak, hogy a kölcsön pénzneme és a fizetés pénzneme közötti átváltási arány e szerződés teljes időtartama alatt stabil marad. - A fogyasztó azon nyilatkozata, amely szerint teljes mértékben tudatában van a devizában nyilvántartott kölcsön felvételéből eredő lehetséges kockázatoknak, önmagában nem lehet hatással annak értékelésére, hogy ez az eladó vagy szolgáltató eleget tett e az említett átláthatósági követelménynek. - Ha a kockázatfeltáró tájékoztatásban nem szerepel a kölcsönfelvevőt kifejezetten arról tájékoztató szöveg vagy magyarázat, hogy a devizában nyilvántartott kölcsönszerződések különös kockázatokkal járnak, megerősítheti, hogy az átláthatóság követelménye nem teljesül.
Tudjon meg többet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A62020CO0670&qid=1704794398232
C-932/19. számú ügy (2021. szeptember 2.) – a deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződésben foglalt, árfolyamrés alkalmazását előíró általános szerződési feltételek tisztességtelenségének jogkövetkezményei nem ellentétes az Európai Unió jogával az a magyar ítélkezési gyakorlat, mely az árfolyamrés alkalmazását eredményező feltételek tisztességtelenségére hivatkozva – a szerződés ebből eredő részleges érvénytelenségének jogalkotás általi, általános jellegű orvoslása és a fogyasztót az ezen tisztességtelenségből eredően ért kár megtérítését követően – akkor sem tartja lehetségesnek a szerződés teljes érvénytelenségének megállapítását, ha ez állna a fogyasztó érdekében. - A nemzeti bíróság nem köteles a fogyasztó kérelmére megállapítani a szerződés - tisztességtelenségből eredő – teljes érvénytelenségét, ha egyrészt a nemzeti jog által előírt szempontok alapján a szerződés a tisztességtelen szerződési feltételek elhagyása esetén is teljesíthető marad, másrészt pedig a tisztességtelen szerződési feltételek alkalmazásából a fogyasztót ért károk orvosolhatók.
Tudjon meg többet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A62019CJ0932&qid=1704794471761
C-609/19. számú ügy (2021. június 10.) - a deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződésben foglalt, a törlesztések és az árfolyam-különbözet elszámolására vonatkozó és az árfolyam-kockázatot teljes mértékben a fogyasztóra hárító feltételek tisztességtelensége
Egy devizaalapú fogyasztói kölcsönszerződés nem felel meg az átláthatóság követelményének, ha:
- a fogyasztóval közölt információk – még ha jelentős mennyiségűek is – azon a feltételezésen alapulnak, hogy a számla pénzneme és a fizetés pénzneme közötti paritás a szerződés teljes időtartama alatt stabil marad,
- a szolgáltató nem tájékoztatta a fogyasztót az árfolyamváltozásra esetlegesen kiható gazdasági háttérről, így a fogyasztó számára nem tette lehetővé, hogy konkrétan megértse azt, hogy a devizában nyilvántartott kölcsön felvétele esetlegesen súlyos következményekkel járhat a pénzügyi helyzetére, illetve
- ha a szerződésben nem szerepel a kölcsönfelvevőt kifejezetten arról tájékoztató szöveg vagy magyarázat, hogy a devizában nyilvántartott kölcsönszerződés különös kockázatokkal jár (kockázatfeltáró tájékoztatás).
Tudjon meg többet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A62019CJ0609&qid=1704794639587
C-269/19. számú ügy – a változó kamatláb meghatározásának mechanizmusát rögzítő feltételek tisztességtelen jellegének jogkövetkezményei fogyasztói kölcsönszerződés esetén (2020. november 25.)
Ha a nemzeti bíróság úgy ítéli meg, hogy a fogyasztói kölcsönszerződés nem maradhat fenn a tisztességtelen feltétel(ek) elhagyása után, és nem létezik a tisztességtelen feltétel helyettesítésére alkalmas diszpozitív nemzeti rendelkezés, továbbá amennyiben a fogyasztó nem fejezte ki a tisztességtelen feltételek fennmaradására irányuló szándékát, és a szerződés megszüntetése őt különösen hátrányos következményeknek tenné ki, a nemzeti bíróságnak a felek jogai és kölcsönös kötelezettségei közötti tényleges egyensúly helyreállítása céljából minden ahhoz szükséges intézkedést meg kell tennie a belső jogának egészére figyelemmel, hogy a fogyasztót meg lehessen menteni a szerződés megdőléséből eredő hátrányos következményektől. A bíróság hatásköre ugyanakkor nem terjeszkedhet túl azon a mértéken, amely feltétlenül szükséges a szerződő felek közötti szerződéses egyensúly helyreállításához, és ily módon a fogyasztónak azon különösen hátrányos következményektől való védelméhez, amelyeket a szóban forgó kölcsönszerződés megsemmisítése válthat ki.
Tudjon meg többet: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A62019CA0269&qid=1704794910421